Priateľský zápas Mirosot Česko - Slovensko 0:20 (0:8)

Zámek v Třešti, Česká Republika, 30. máj 2006
Text: Andrej Lúčny
Fotografie: Mirka Grešková
English version

Prvé medzištátne stretnutie medzi Slovenskom a Českom v robotickom futbale sa skončilo drvivým víťazstvom aktuálnych majstrov Európy. Súťažilo sa v kategórii MIROSOT 5:5 a výkop bol oficiálne stanovený na 19:30. Za prítomnosti bývalého ministra školstva SR Ladislava Kováča, riaditeľa Centra pro teoretická studia při UK Ivana Havla, predsedu Slovenskej spoločnosti pre umelú inteligenciu Vladimíra Kvasničku, riaditeľa Ústavu Informatiky Českej akadémie vied Jiřího Wiedermana a ďalších účastníkov konferencie Kognícia a umelý život 2006, ktorej siedmy ročník sa koná na zámku v Třešti, otvoril zápas nestor slovenskej umelej inteligencie Jozef Kelemen.

Po efektnom nástupe slovenského tímu sa zápas od prvých chvíľ vyvíjal v prospech favorita, ktorý prevyšoval protivníka v rýchlosti robotov (cca max 3m/s : max 1m/s), ich nižšom ťažisku (cca 2cm : 3.5cm), vo frekvencii pollovania (3ms : 15ms) a snímkovacej frekvencie kamery (25 fps : 13 fps). Český tím sa snažil kontrovať využitím HSV modelu voči RGB, ktoré používali Slováci, čo sa prejavilo vo chvíli, keď sa vypálil jeden so svetlometov. Tento technický problém sa podarilo operatívne odstrániť za obetavého výkonu technikov oboch tímov, ktorí si na ňom popálili niekoľko prstov a tak už v polčase (hralo sa 5 plus 5 minút čistého času), bol hrozivý stav 8:0. Rozhodca z Česka ani za tejto situácie nestratil duchaprítomnosť a vyhlásil, že ide o priateľské stretnutie a na jeho výsledku nezáleží.

Ani druhý polčas nepriniesol zmenu. Reaktívne riešenie slovenského tímu spoliehajúce sa na multi-agentový systém zložený z agentov bez prvkov tradičnej umelej inteligencie nedal českému deliberatívnemu riešeniu, ktoré spočívalo vo voľbe akcie označenej za najsľubnejšiu simulátorom vyhodnocujúcim jej následky, šancu. Nepomohla ani schopnosť učiť sa stratégiu súpera, ktorú mal český tím takisto v systéme zabudovanú. Jeho útočníci hlavne veľmi váhali so zakončením a tak sa českému tímu podarilo dať gól až po zápase, keď vo voľnom predĺžení do vybitia bateriek nariadil rozhodca sporný pokutový kop. Slovenský tím na to reagoval odvolaním všetkých hráčov z poľa a ponechal na ihrisku len brankára na ktorého potom bezvýsledne dotierali českí útočníci.

V závere im so streľbou na slovenskú bránku ručne pomáhali aj členovia oboch tímov, ale k ďalšiemu skórovaniu to už neviedlo. Diváci zachovali priateľskú atmosféru a zásah polície proti fanúšikom nebol potrebný.

Zostavy:

Slovensko: tím Tuke Robotics, Marek Sukop a Jozef Svetlík, Katedra výrobnej techniky a robotiky, Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach

Česko: tím G-Bots, Košnar Karel, Jan Chudoba a Tomáš Krajník, Gerstner Laboratory, Katedra kybernetiky, České vysoké učení technické, Praha